4 mýty, které se tradují o podnikovém informačním systému
Implementace podnikového informačního systému neboli ERP je pro firmu zásadním krokem. Zřejmě tušíte, že vybrat software není snadné a je nanejvýše vhodné dodržovat několik základních pravidel. Velmi často se však setkáte s tvrzeními, které vás mohou odklonit špatným směrem. Následující mýty jsme proto uvedli na pravou míru. Informace si vezměte k srdci, budou se vám hodit!
1) Hlavní roli hraje cena
Firmy musí pracovat s omezeným rozpočtem, ale vybírat ekonomický software pouze na základě ceny je holý nesmysl. Podle statistik si mnoho podniků vystačí s jedním řešením i pět a více let. Investice od řešení, které může růst průběžně se společností, se většinou vyplatí. Vyšší vstupní investice do sofistikovaného systému se z dlouhodobého hlediska vrací i s úroky.
2) Vybírat by měli lidé z IT oddělení
Vždyť komu jinému svěřit výběr softwaru než lidem, kteří se vyznají v oblasti IT? Jenomže ti obvykle na ekonomický informační software pohlíží poněkud jednostranně. Zabývají se především náročností implementace a technickými parametry. Zapomínají na pohled běžného uživatele. Proto se poraďte s lidmi, kteří budou se systémem každodenně pracovat. Jejich názor má minimálně stejnou váhu.
3) Čím více funkcionalit, tím lépe
Cílem implementace podnikového systému je automatizace procesů. Software musí práci zjednodušit a urychlit – nezáleží proto na množství, jako spíše na relevantnosti funkcí. Někdy je lepší volbou komplexní účetní systém s možností přechodu na vyšší verzi – plnohodnotný ERP s dalšími funkcionalitami. Využijete je, až přijde správný čas.
4) Spolupráce s dodavatelem končí implementací
Dodavatele podnikového systému vybírejte obezřetně. Měl by vám nabídnout špičkový servis – kvalifikovanou zákaznickou podporu a v lepším případě i možnost zaškolení. Počítejte s tím, že s prodejcem budete v kontaktu po celou dobu používání systému. Raději se obraťte na zavedeného vývojáře a nikoliv přeprodejce, který může činnost kdykoliv ukončit.