Spoříme dětem na budoucnost. Jak na to?
Mnozí rodiče chtějí svým dětem dopřát krásnou budoucnost, proto se už v jejich raném dětství snaží spořit. Někteří rodiče volí starou metodu takzvaného odkládání pod polštář, jiní rodiče si nechají poradit od odborníků, co je nejefektivnější a nejlepší. Pokud i vy chcete svým dětem odkládat peníze stranou, poradíme vám, jakou metodu zvolit. Samozřejmě vše má své výhody a nevýhod, nic není ideální, ale tak to zkrátka v životě je.
Stavební spoření jako nejoblíbenější spořící produkt
Stavební spoření je v současné době nejoblíbenějším spořícím produktem, k němuž se nejen rodiče, ale také prarodiče uchylují. Stavební spoření totiž umožňuje založit smlouvu už od narození dítěte. Kromě toho je stavební spoření podporované státem, konkrétně může státní podpora dosáhnout až dvou tisíc korun, pokud se na účet každý rok vloží minimálně dvacet tisíc korun.
Stavební spoření je navíc poměrně zvýhodňováno, vklady jsou neustále samotnými spořitelnami zhodnocovány. Takové zhodnocení může dosáhnout i několik set korun ročně, a to už je citelná částka.
Doplňkové penzijní spoření je méně oblíbené, přesto výhodné
K dalším podobným možnostem spoření patří také doplňkové penzijní spoření, které se však nevyužívá tak často. Má však celou řadu výhod a je určeno zejména pro čerstvě narozené děti. Tou největší výhodou doplňkového penzijního spoření je rozhodně podpora státu, kdy se výše příspěvku může dostat na několik stovek korun měsíčně.
Co je však nevýhodou, je to, že se jedná o závazek spoření, kdy je extrémně dlouhý horizont ponechání peněz na účtu. Tento horizont může být i šedesát dlouhých let. Každý rodič tedy musí zvážit, jestli se vyplatí spořit tímto způsobem nebo jestli se nenajde lepší a výhodnější způsob spoření. Nárok na částečné odbytné je opět podmíněno pravidly, kterými se člověk musí řídit.