Co je třeba si zkontrolovat ve mzdové účtárně?
Skončili jste školu a po posledních studentských prázdninách nastupujete do nového zaměstnání? Konečně jste ukončili svou studentskou éru života a stali jste se plnohodnotnými dospělými, kteří mají už tradiční starosti a trápení? Začíná vám nyní nejen období, kdy se už budete starat sami o sebe, ale také vám začíná období, kdy začínáte s klasickým placením daní. I když je pravděpodobné, že za vás bude vyřizovat daň váš zaměstnavatel, respektive jeho účetní, musíte si zkontrolovat, jestli všechno sedí tak, jak má. Abyste se později nedostali do problémů.
Konkrétně se mzdovou účetní budete komunikovat poměrně často, a to hlavně z počátku. Budete vyplňovat příslušné tiskopisy, také jí musíte zanést potřebné dokumenty a doklady. S mzdovou účetní také můžete probrat vše, čemu nerozumíte. Přece jen tu jsou daňové slevy, roční daňové povinnosti a další formuláře, které najednou musíte vyplnit.
Pozor na roční zúčtování daně
Uvědomte si, že jako zaměstnanec odvádíte během roku takzvanou zálohovou daň z příjmu. Skutečná se následně vypočítá až v ročním zúčtování. Pokud se musíte o daně starat sami, musíte si ji vypočítat v daňovém přiznání. Jestliže se o daně stará účetní, je možné o roční zúčtování daně požádat mzdovou účetní.
V případě, že jste na zálohové dani zaplatili více, vzniká nárok na daňovou vratku. Tu poté dostanete jakožto zaměstnanec zpátky.
Všechny změny musíte hlásit
Pokud během roku vznikne například nárok na slevy, a to například na manželku nebo na děti, musíte všechny tyto změny mzdové účetní hlásit. Když se narodí dítě, je třeba hlásit změnu hned při narození dítěte. Sleva se totiž může uplatnit už za měsíc, kdy se dítě narodilo. Je také nutné dodat čestné prohlášení obou rodičů.
Také je nutné oznámit, jestli při práci zároveň i podnikáte. Za určitých podmínek se totiž staráte o daně vy, i když je v práci mzdová účetní.