Kolik stojí vysokoškolská studia?
Vysokoškolská studia nejsou rozhodně levná záležitost. To ostatně ví každý, kdo se na studia vydává. V současné době sice ubývá těch, kteří se rozhodnou jít na vysokou školu, ale na druhou stranu přibývá schopných podnikatelů, kteří jsou ukázkovým příkladem toho, že ne vždycky je vysoká škola dobrá volba či ne vždycky se vysoká škola k životu potřebuje. V současné době při volbě budoucího studia se berou v potaz i finance. Mnozí studenti by rádi šli studovat dál, ale nemají na to dostatek financí. Proto jsme se rozhodli zmapovat a spočítat, kolik taková vysokoškolská studia stojí.
Každý rodič ví, že vysokoškolská studia jsou značná finanční zátěž. Pokrýt náklady na školu je velmi těžké, do toho se musí platit nájem (pokud tedy dítě není na koleji), taktéž se mu dává jisté kapesné. Děti v mnoha případech chtějí pomoct, a to tak, že chodí na brigády, tudíž jim rodiče nemusí přispívat žádnou částkou na jejich živobytí. Jen se jim tedy starají o školu, což je však sama o sobě velká zátěž.
Pokud víte, že i vaše děti půjdou za pár let na vysokou školu, doporučujeme se na to připravit, a to zejména finančně. Samozřejmě se na to připravte i psychicky, bude to nálož i na lidskou psychiku.
Výdaje studentů na vysoké škole
Náklady spojené čistě jen s vysokou školou, to je nutné si zjistit u konkrétní školy. U veřejných škol se neplatí takřka za nic, soukromé školy mohou stát desetitisíce korun ročně. Mnohem důležitější je vědět, jaké jsou měsíční výdaje na studenta veřejné vysoké školy. Sice se za návštěvu veřejné vysoké školy rapidně ušetří, než kdybyste dávali své dítě na soukromou školu, ale to, co ušetříte, vložíte do dalšího.
Mezi výdaji je rozhodně ubytování se službami, které se pohybuje kolem dvou až sedmi tisíc korun. Strava se odhaduje na dva a půl tisíce, doprava nyní není tak velký problém, jelikož platí slevy na jízdném. Nutné jsou učební pomůcky, které jsou často každoměsíční záležitostí, která se může vyšplhat i na patnáct set korun. Dále je nutné započítat zájmové aktivity a ošacení.
Studenti pomáhají
Jak jsme ale zmínili, studenti jsou v tomto směru poměrně dospělí. Na mnohé si vydělávají sami. Například ošacení, jídlo a také zájmové aktivity už nemusí platit rodiče.