Na co vydělávají zaměstnaní studenti?
Brigády či práce na částečné úvazky k vysokoškolskému životu zkrátka patří. V současné době jsou vysokoškolská studia opravdu velmi drahá, proto studenti chtějí svým rodičům ulevit alespoň tak, že si nachází brigády, díky nimž si platí alespoň jídlo či případně nájemné, které je dnes pomalu dražší než samotné studium. Pokud dnes studenti pracují při škole, dělají dobře. Mohou si totiž dnes vydělat opravdu obrovské množství peněz. Pokud sledujete aktuální dění v České republice, víte, že brigádník si může přijít i na dvě stě korun za hodinu, na což nesáhne ani běžný zaměstnanec zaměstnaný na hlavní pracovní poměr.
Z aktuálních průzkumů vyplývá, že vlastní přísun peněz má více jak devadesát procent studentů. Pro zaměstnavatele se jedná o horké zboží, kterého chtějí využít z jednoho prostého důvodu, a sice proto, že si je mohou zaučit a následně po vystudování jim mohou nabídnout práci.
Jak jsme zmínili, mnozí studenti tímto způsobem přispívají svým rodičům a snižují tím náklady spojené s vysokoškolským studiem.
Na jaké dohody se nejčastěji pracuje?
Práce studentů je zavázána dohodou, a to nejčastěji dohodou o provedení práce nebo také dohodou o pracovní činnosti. Zatímco dohoda o provedení práce je limitována třemi stovkami hodin za rok, u dohod o pracovní činnosti je to krapet jinak. Zde je limit dvacet hodin týdně, které pro zaměstnavatele odpracujete. Pokud je částka vyšší než 2 499 korun, musíte při této formě dohody odvádět sociální a zdravotní pojištění. U dohody o provedení práce je to jinak. Pakliže je výdělek do deseti tisíc korun, neodvádí se sociální ani zdravotní pojištění.
Pozor na daňové povinnosti
Sice se vlastní příjem vždy hodí, ale není oproštěn od daňových povinností. Rodiče mohou daně snížit o více jak patnáct tisíc korun, jelikož vyživují studenta. Ten však nesmí být starší šestadvaceti let. Daně si může snížit i student, a to o 24 840 korun, což je slev na poplatníka. Navíc každý měsíc studia je synonymem pro slevu na studenta ve výši 335 korun.