Jak se nejlépe zajistit na stáří

Jak se nejlépe zajistit na stáří?

Stáří je bohužel nevyhnutelná část našich životů. K běžným projevům stárnutí patří samozřejmě vrásky kolem očí a šedivějící či dokonce ztrácející se vlasy. Pokud se u vás některý z takových příznaků objeví, je třeba se na stáří patřičně připravit. Myslet byste hlavně měli na to, abyste měli kde bydlet. Rozhodně se nevyplatí na stará kolena platit co měsíc nájemné, které si stejně při přijímání jenom důchodu nebudete moct dovolit. Jak se tedy nejlépe zajistíme na stáří? Svým vlastním domem či bytem!

Nejvíce se doporučují byty, protože pokud máte velký dům, v němž nezůstane ani jedno z vašich dětí, budete se o celý dům muset starat vy. Na stará kolena už ale nebudete mít sílu na starání se o dům, proto se doporučuje koupit si svůj vlastní byt, který je na hezkém místě a který je jistě mnohem menší než dům, proto ani uklízení nebude zátěží.

Koupě bytu u seniorů se navíc stává poměrně populární. Kdyby chtěl senior žít jenom v pronájmu, bohužel celý svůj důchod dá do nájemného a na obživu mu nezbude zhola nic.

Jak je to s cenami bytů nyní?

Samozřejmě velkou roli hrají a budou hrát ceny nemovitostí. Za poslední měsíce nemovitosti výrazně stouply, bohužel. Je však pozitivní, že své vlastní bydlení má dneska více jak polovina Čechů (konkrétně se jedná o 56 procent). Nyní by nám mohla půjčku zkomplikovat už jenom hypotéka, která se nyní zdá takřka nedosažitelnou, ale pokud byste byli bez jiných půjček, pak hypotéku stále lehce dostanete.

Co se týče růstu průměrných cen, tak od roku 1998 vzrostla průměrná cena nemovitostí o 204 procent u bytů a o 124 procent u domů.

Důchod zůstane průměrně stejný

Mnoho lidí, kteří ještě nejsou v důchodu, si myslí, že důchod bude mnohem vyšší, než je nyní, proto si nebudou muset kupovat byty na stáří. Jenže důchod opravdu o moc vyšší nebude – průměrně se zvedá zhruba o několik stovek korun.